Alapjárat

Blog történések

  • 2020-NOV-11, 20:22

    Háttérmunka, amit ti nem láttok: 2014 vége óta nem volt biztonsági mentésem az itt megjelent tartalmakról - a mai nappal, 8 óra belefeccöléssel pótolva.
  • 2017-NOV-23, 1:17

    A blog lekerült a hétköznapi köreim első 10 helyéről, de aktualitásának súlyából, közéleti hiányából nem veszített. Munka mellett várhatóan folytatódik a rémlassú-üzemmód, ezért méltán-szégyenszemre "várólista" megnevezést kapott az oldal, határozatlan időre. Mindenesetre erőteljes témavonulatok felvetése mellett elsőrendű célom a "kanásztalanítás", hiszen a későbbiekben is fenntartandó egymásra utaltság rendszerében mindenképpen probléma, hogy az idők során "egységtelenné fejlődött" e több éves íráshalmaz, és egyébként is kezdettől fogva kevesebbet tudott tükrözni, mint amire hivatott. Jó példám a rossz példámra.
  • 2016-JÚN-11, 13:48

    Jelenleg még meglévő 13 korábban megjelent gányos írás nem nyilvános, sorsuk (törlés / újítás) kérdéses. [nem listázott]

Kritikusság pillérek

A logika mindig ugyanarra enged következtetni, de ez adathalmazonként más eredményt szül. Minden részismeretű levezetés ezért eredendően esélyes a hibázásra, nem biztosítja a dolgok teljesen igaz ismeretét. Tehát végletekig befogadóan kell számítanunk látszólag lehetetlen dolgokra, amelyeket nem egyből elfogadunk, hanem megkérdőjelezve folyamatosan megkíséreljük kipuhatolózni milyen tudás az, ami már esetleg megszilárdítható - feltéve, hogy létezik ilyen. Így jutunk előre a Kritikai Gondolkodással...”


„A logika adathalmazonként eredendően esélyes a hibázásra, a dolgok teljesen igaz ismeretét végletekig befogadóan kell kipuhatolózni a Kritikai Gondolkodással.”

Bemutatkozó

2011 végén indítottam ezt a blogot, ami az életünket meghatározó külső hatalmi érdekeltségeken átívelő olyan témákban próbált (és fog is próbálni) gondolatot ébreszteni, mint a filozofikus valóságértelmezés, a tudósítás és véleményalkotás hazai jelenségekről, a nyelv-értés, a hazai politika kórképei, a vallások, az összefüggő globális háttérhatalmi ügyködések, vagy például a kisebb médiaanyagok elemzése (stb). Érdeklődésemhez, tudásomhoz, képességeimhez és lélekjelenlétemhez mérten igyekszem kivenni a részemet a jelenkor információs-háborújából.

Kapcsolódó bejegyzések:
Bevezetés: Tudnivalók rólam, és a blogról

Gondolatébresztő, jó olvasást kívánok!

Egyéb tudnivalók

A szerző eredetileg teGergő néven volt látható a kommentek között, illetve ChemtrailsBudapest nevű youtube-csatornája révén ez a név is ráragadt, azonban 2015 óta maztro néven található meg mindkét helyen. Külsős weboldalakon régi neveinek variációja a mai napig előfordulhat.

A bejegyzések különféle módosításait a cím alatt eltérő szövegek jelzik (dátummal):

  • Frissítve = új sorokkal kiegészítve
  • Szerkesztve = korábbi sorok átírva
  • Újraírva = az egész bejegyzés 0-ról átírva
  • Eredetileg megjelentetve & Újraközölve = törölve, majd ismét publikálva

Technika:

Az oldal 1024*X felbontáshoz igazított, Mozilla Firefox böngészővel tesztelt.

Böngészde

Rágódás hatfelől

Használt címkék

18+ (4) 2011 (8) 2012 (41) 2013 (45) 2014 (19) 2015 (13) 2016 (8) 2017 (2) 2018 (1) 2020 (3) 2021 (1) AHNEMP (1) autokrácia (3) BAÉSZ (1) BKV (3) blog-alappillér (7) blogíró (48) blogüzemmód (4) boórferenc (1) borbászoltán (1) borbászsolt (1) chemtrail (15) chio (1) dancsópéter (3) deviza (2) dibáczienikő (2) disszociáció (2) dobójózsef (4) egészség (5) égfigyelés (18) egyéb címke (1) ehh (21) előadás (6) előzetes (13) emlékezés (15) fénykép (60) FIDESZ (10) film (6) filozófia (6) géczygábor (1) Google (1) grandpierreatilla (1) Groupama (1) helyzetjelentés (13) hírtv (2) hvg (1) ideiglenes (1) index (1) internet (2) irányítók (4) jelen-tendencia (15) JOBBIK (1) jogállam (3) jövőkép (12) káslerárpád (28) KDNP (1) kettős-beszéd (20) kiemelt (56) komment-bejegyzés (16) koppánycsoport (2) kovácsákos (12) közfelfogás (33) közlekedés (9) lényeges-apróság (21) LMP (1) magyarság (4) margithíd (1) matekkamill (1) MÁV (2) meghívó (6) minden (135) MKKP (1) MSZP (4) mtva (3) NWO (9) nyelvezet (9) off (5) önleleplezés (20) orbánviktor (3) origo (1) összejátszás (26) parlament (3) pénzrendszer (17) pirospirula (13) piszkozat (1) politika (32) postaimre (4) provident (1) puzsérróbert (1) radikalizmus (14) re (3) reklám (26) rendőrség (5) rököny (2) rtl (1) semmiség (4) sorosgyörgy (1) sötét tudás (1) spontán (3) statisztika (3) szimbolika (19) televízió (1) termék (10) terrorizmus (3) tevékenykedés (27) tolvajkergetők (3) történelem (7) tóthbálint (11) tudatzavarás (8) üzenetértés (37) vallás (5) vendég-bejegyzés (7) videó (51) vodafone (2) vukicsferenc (1) webbank (4) zárolt (1) zene (13) zselenszkytamás (1) zsidóság (5)

Bejegyzések listája

2015.03.12. 22:31

Magamnak is újat magyaráztam ma, mikor egy bőrön szerzett seb figyelme átvitt a szójáték dimenziójába.

Bőr - egy élőlény testének külső érzékszerve
Borító - egy cd-lemez műanyag tokja, vagy egy újság legelső és legutolsó lapja (kinyitatlanul)
Burkol - a falat valamilyen anyaggal (építési célból) bevon
Elborít - oldalra eldönt
Borong - szürke, esős idő közeleg
Búra - fénytörő dísz
Borogat - vizes ronggyal hűt

Érezni, amit mondani akartam? Ugye, hogy mekkora tanulságok vannak itt?

Hát persze, hogy nem, és nem vezet ez sehová, hiszen mint tudjuk, ezeknek a szavaknak semmi közük nincs is egymáshoz, definíciójukat tekintve az élet szélsőségesen szétszórt területein előforduló, jelentősen eltérő tárgyak és cselekedetek megfogalmazásait adják csupán... Nincs bennük semmi különösebb, mélyebb, logikusabb kapcsolat. Teljesen véletlenszerű szurkálódás az egész. Mégis mit akar ezzel bárki is mondani?

Természetesen, ha nem definíció szerűen értelmezzük őket, vagyis nem a különbségek kihangsúlyozásából indulunk ki, hanem ehelyett a közös nevezőt kezdjük el felgöngyölíteni, akkor lesz némi esélyünk megtalálni, hol is van ezekben a szavakban és a jelentéseikben az egylényegűség.

Szavak szintjén nem nehéz sejteni, hogy hol lesz valami közös bennük, hiszen annyit ismételtem a "BOR" szót, hogy biztosan van valami a borral!

NEM. :)

A bor, mint szeszes ital szintén nem lesz a segítségünkre, ha csak nincs olyan jellemzője a készítésében, vagy a történelmi eredetét egyéb módon illetően, ami közös nevezőt sejtetne, amiről én nem tudok. Leginkább a vörös színére* tudnék visszakövetkeztetni belőle, ahogy az a BORdó-BARna(-PIRos-VÖRös) szókapcsolatokból sejlik (*csak vörösbor esetén :D). Amire én gondolok az kicsit még mélyebb, és bár mégtöbb kérdést is von maga után, most nem ezekre a kérdésekre keressük a választ.

Ami a szófelépítmények összefüggését illeti, maradjunk csak ennél a sokkal szilárdabb alapnál, vagyis a B+R párosnál, függetlenül attól, hogy ezeknek mi az értelme, és függetlenül attól is, hogy pl. a barna színt jelölő szó esetében miért más az értelme (elvileg). Mindegyik a B+R mássalhangzópárosra épít: BőR, BoR(ít), BoR(ul), BuR(kol), BoR(ong), BúR(a), BoR(ogat).

Jelentésben pedig:

Bőr - egy élőlény testét egészen körülölelő érzékszerv
Borító - a cd-lemez egy hozzáképest körülzáró kívülső tárolóeszköze, vagy egy újság legkülsőbb egybefüggő felületei (leszámítva az közbenső lapok fedetlen széleit, amelyek nem egybefüggően hoznak létre látszólagos felületet)
Burkol - a falat valamilyen anyaggal (építési célból) bevon
Elborít - egy tárgy eldőlésének következtében rendszerint az eddiginél nagyobb felületet fog betakarni
Borong - erős felhősödés kezdi elzárni a külsőbb égboltot
Búra - egy lámpa izzóját részlegesen lefedő rész
Borogat - vizes rongyot közvetlenül a bőrfelületre terít

Milyen rokonértelmű szavakat is használtam valaminek a megvilágítását igyekvendő? Körülölel, körülzár, kívülső, legkülsőbb, bevon, betakar, elzár, lefed, ráterít, de nem lényegtelen az olykor használt egészen, egybefüggő szavak használata sem (amelyet a zártság fogalma is hord). Ezek a szavak a magyar képnyelv szerint minden esetben egy BUROK voltát jelen(í)tik (meg az agyban). Mindegyik egy burok-féleséget jelez! És igen, ez ugyanaz a szó... Mi több, a Burkol pl. szó szerint, kitömörítve Bur-(o)k-ol, Bur-(o)k-ot létesít, a Burk szó azt jelenti, hogy Burok, ahogy valaminek a Burka ténylegesen is valaminek a Bur(o)k(j)a. A burok lényege pedig pontosan az, hogy valamit körülölel, körülzár, ahhoz a valamihez képest kívülső, legkülsőbb, azaz bevonja, betakarja, elzárja azt, vagy részleges értelmezésben legalábbis részben lefedi, elterül rajta.

A bőr egy burok, a borító egy burok, a burkolás burok létrehozása, egy tárgy elborulása esetén, vagy pl. amikor víz borítja el az utcákat, akkor fedést, részleges burok-féleséget alkot egy felületen, stb, stb. Azt hiszem kár önmagamat ismételnem. Csak szerettem volna jól szájbarágni, hogy ugye értjük-e már?

Mindazonáltal a BUROK szó NEM A KULCSA ennek a fejtegetésnek, és a fentebbiek NEM SZÓSZERINT BURKOT hoznak létre, csak a legjobban ez érzékelteti ezt a minőséget. A Burok szó maga is ennek a B+R felépítménynek az áldozata, amely ezekben az esetekben egy bizonyos tulajdonság szempontjából igyekezett megfoghatóvá tenni bizonyos jelenségeket, amelyek azonban eltérő tulajdonságokkal is rendelkeznek, és teljes valójukban egészen más dolgokról van szó, valóban. Tehát azáltalános értelemben megnevezett dolgok, úgymint "egy élőlény testének külső érzékszerve", "egy cd-lemez műanyag tokja, vagy egy újság legelső és legutolsó lapja (kinyitatlanul)", "a falat valamilyen anyaggal (építési célból) bevon", "oldalra eldönt", "szürke, esős idő közeleg", "fénytörő dísz", "vizes ronggyal hűt" esszenciálisan valóban mindenféle összefüggést nélkülöznek. De a szavak, pontosabban egy adott szó változatai, amelyekkel egy közös tulajdonságuk révén megjelöltük őket, az már esszenciális egyezést mutat, és minthogy az egész magyar nyelv így, ilyen logikák alapján épül fel, képeket jelen(í)t (meg), nem árt érteni is ezeket.

 

Még felírtam ide pár szót, bár ezekkel kapcsolatban már erőteljesnek érzem a részlegességét ennek az értelmezésnek, azaz a belemagyarázás lehetőségét félem, mindenesetre érdekes lehet még pl. a Por (P-B váltás), amiről köztudott, hogy folyamatosan mindent ellep, "elporít", elborít, vagy pl. a Bordák, amik a tüdőt borítják, vagy nagyon meredek esetben a Börtön is elzárja a foglyot a külsű valóságtól.

 

Slusszpoénként azonban teljesen jól passzol a képletbe a mai szlengeskedés is: "tömi a búráját, burkolja a szendvicset" (eszik)... Ugyan elképzelni nem tudom, hogy egy alapból ennyire meg nem értett szó hogyan került tökéletes jelentésében kétszeresen is a szlengnyelvbe, de az igaz, hogy aki a "búráját" tömi, az a szájával "beburkolja" a finom falatokat... A búrája a szája, amivel burkot ad az ételnek. Zseniális egy hányadék ez is...



7 komment

Címkék: minden nyelvezet 2015 lényeges-apróság

A bejegyzés trackback címe:

https://kritikaigondolkodas.blog.hu/api/trackback/id/tr447263431

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nikiló 2015.03.17. 12:46:30

Bort burkolván elborulsz.
:)

Nikiló 2015.03.17. 12:48:11

Szerintem a búra az a fej. A lámpabúra az ami ilyen gömb alakú szokott lenni, ezért a hasonlat.

maztro 2015.03.19. 17:35:02

Szerintem a búrát a fejhez közelítő jelentéssel nem használjuk sehol máshol, csak a szlengben, ahol a búránkat tömjük. Ez a búra viszont legfeljebb csak a szleng szerint bír fejhez közelítő (nem konkrétan, de valami olyasmi) jelentéssel. Nem mondom, hogy mindenképpen csak a szájat jelenthet, valóban a fejünket tömjük. De ettől a búra nem csak száj nem lesz, de fej sem. Csak annyit jelent, hogy körülveszi, beburkolja a tömött ételt, de nem árulja el, hogy mi veszi körbe, csak azt, hogy körbeveszi. Akárcsak a lámpabúra. Lényegében teljesen mindegy, hogy tárgyilagosan mi az, csak körülveszi, beburkolja az izzót és kész. Szerintem a szerinted túlmagyarázza az alapvetőt. :D

maztro 2015.03.19. 18:01:15

(Nem vitatom a gömbforma fejformára hasonlíthatóságát, és így az esetleges torzulást szó és jelentése között, de az általam vázolt további információk alapján, a többi idetehető szó okán a burok kimerítőbb, és megfoghatóbb magyarázatot ad összességében.)

Nikiló 2015.03.23. 12:36:24

..(a búra).."Csak annyit jelent, hogy körülveszi, beburkolja a tömött ételt, de nem árulja el, hogy mi veszi körbe, csak azt, hogy körbeveszi."

Ez alapján a tejes doboz nem tejes doboz, hanem tejes búra? Boros búra? Felvágottas búra? Csokoládé búra?

:)

(értem ám mit mondasz, csak jelezni akartam, hogy ez sem pontos)

maztro 2015.03.26. 18:51:00

Erre majdnem válaszoltam, de már 2 órája írom a választ, és kezd sok lenni, el kell tenni legközelebbre a befejezését. Nyugi, nem lesz olyan hosszú, valójában hússzor újrafogalmaztam, minden alkalommal eszenciálisan rövidebbre fogva, meghát kezdek olyan mélyre menni a témában (amit írott formában még sosem sikerült összedobnom ilyen jól), hogy pihent agy kell hozzá, hogy valóban akkorát is dobhasson. :) Amolyan blog-alappillér következik. :D

dangbird 2015.04.05. 16:31:01

A bír is ide tartozik (angol bear ige), és akkor már a bir-tok formából kiderül, hogy nem csak a borítást, hanem a borított dolgot is jelentheti. *BEL*-ső alakváltozat, és szerintem a bor is részben ide tartozik, vagyis ami a hordóban van sokáig. (Érdekes, hogy a pálinka első ránézésre a pállás, párlódás rokonszava, de BR-PL, gyakorlatilag ugyanaz a hangpár. Másik érdekesség, hogy a BORogatáshoz BORecetet kell használni, és ha sok bort iszol, romlik az egyensúlyod, könnyebben felBORulsz.)

Báró, bárány, birka, borjú, barom, marha ugyanez a gyök.

És ha már börtön, a RAB szó is ugyanez a gyök fordítva.

Ott kezd izgalmas lenni a dolog, mikor a BAR-VAR összefüggést észrevesszük, ahol a VAR a VAN ősnyelvi alakja, tehát a szótag egyszerűen valaminek a létét jelzi (önálló, elkülönült létét), csak a V-B csere lekerekíti az érzetet (ezért lehet a körbekerítés szótagja), és a B felé "bök" a dolognak, ami van.

"mindenesetre érdekes lehet még pl. a Por (P-B váltás)" - A B-P váltás egyébként elég ritka a magyarban, hirtelen nem is találok rá példát.


süti beállítások módosítása